Dünyada Bir İlk

Firmamız, gücünü kurumsal kültürü benimseyen, girişimcilik ruhu ile hareket eden ve sürekli yeniliklere açık dinamizmiyle bilime dayalı, çözüm odaklı bakış açısının temeldeki yapısından almaktadır.

Kırşehir – Savcılı Ayrım Sarıyahşi yolu bilindiği üzere Hirfanlı Barajı üzerinden geçmektedir. Bu geçişte Kızılırmak , kuyruk suyu görevi görmekte ve bahse konu geçişi göl altı nehri şeklinde geçerek barajı beslemektedir. Geçiş hattının uzunluğu 540 m ‘dir. Bu uzunluk boyunca su derinliği 7 m , göl altı nehrinin derinliği ise 14,5 m ‘ dir. Göl tabanında SPT değerleri 0-5 arası ortalama 26 m derinliğinde zayıf zemin bulunmaktadır. Ayrıca proje gereği bu zayıf zemin tabakası üzerine 19 m yüksekliğinde kaya dolgu gelmektedir.

Bu zorlu zemin şartlarında Dünyada karasal uygulamaları birkaç kez yapılmış olan ve özel bir zemin iyileştirme metodu olan Geo Sentetik Kazık (GEK) yöntemiyle uygulama yapılmıştır. Dünya’da ilk uygulama olmasının sebebi ise uygulamanın su altında yapılmış olmasıdır. Tamamen yerli ekipman ve iş gücü ile gerçekleştirilen proje, 3 yıl gibi bir zamanda tamamlanmış ve bahse konu yol trafiğe açılmıştır.

Bu bağlamda ATLASYOL A.Ş. olarak “Literatüre girmenin ve Dünya’da BİR İLK ’e imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz”.