PROJECT OVERVIEW

PROJE HAKKINDA

 

Yükselen Türkiye’nin imza projelerinden İstanbul-İzmir Otoyolu kapsamındaki en önemli mühendislik çözümü tamamı ile fay hattı üzerinde yer alan Gemlik Körfez geçişidir. Bu sorunlu lokasyon için en yenilikçi metot ve hesap sistemleri kullanarak konusunda birçok ilke imza atan bir asma köprü tasarlanmış ve imal edilmiştir.

PROJECT DETAILS

  • Proje Adı Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu
  • Firma Makyol - Göçay Adi Ortaklığı
  • Konum Altınova / YALOVA
  • Yıl 2012 - 2013

Bu köprünün Yalova tarafında bağlandığı nokta zemin açısından hala körfez aluvyal depozitleri ile dolmuş, zayıf zemin şartlarına sahip bir alandır.

Atlasyol, köprü çıkışındaki bu alanı, tam zamanlı veri toplama ve raporlama sistemlerine sahip 5 adet taş kolon imalat makinesini kullanarak iyileştirmiştir.

Atlasyol Teknik Ofisi tarafından taş kolon sistemine adapte edilerek hazırlanan proje sayesinde uygulanan tasarım ile hem taş kolon sisteminin drenaj özelliğinden yararlanılarak sıvılaşma riski bertaraf edilmiş hem de taşıma gücü kapasitesi rijid bir sistem kullanılarak iyileştirilmiştir.

 

 

 

 

Taşkolon Uygulaması Makyol İzmir Göçay 2

500.000 metretülü aşan bir üretim sadece 3 aylık bir zamanda, tamamı tam zamanlı kalite kontrol sistemleri kullanılarak %100 kalite güvencesi ile imal edilmiş ve teslim edilmiştir.

FOTO GALERİ