PROJECT OVERVIEW

PROJE HAKKINDA

 

Kırşehir il merkezini, TEM otoyolu ve Ankara-Antalya güzergahına bağlayacak yol; Kızılırmak Nehri üzerinde yer alan Hirfanlı Barajı’nın kuyruk bölgesine denk gelen ve nehrin, su derinliği 6-9 m mertebesinde olan yaklaşık 600 metrelik bir kesitinden geçmektedir.

PROJECT DETAILS

  • Proje Adı Sarıyahşi İl Yolu KM:7+380 - 14+172 Arası Kesimde zemin İyileştirme
  • Firma STY İnşaat Tur. Tic. ve San. Ltd. Şti.
  • Konum Sarıyahşi / KIRŞEHİR
  • Yıl 2012 - 2015

Bu Kesitte yapılacak yol dolgusu toplam 20 m yükseklikte olup, bölgede yapılan zemin etütleri neticesinde, sualtı zemininin çok zayıf nitelikli 8-20 m kalınlığında yumuşak killerden oluştuğu ve planlanan dolgu yüklerine hem taşıma gücü açısından hem de beklenen oturmalar açısından cevap veremeyeceği tespit edilmiştir.

 

 

Grup şirketlerinden Geoduvar tarafından yapılan zemin iyileştirme projesi paralelinde zayıf zeminlerin Geo-kazık sistemi ile güçlendirilmesi planlanmıştır. 20 m’yi aşan dolgu yükleri yine sualtında oluşturulan geosentetik donatılı yük dağıtma ve destekleme platformu ile güçlendirilmiş zemine aktarılmıştır.

 

 

Sarıyahşi 2

Geo-kazık ve Yüksek Mukavemetli Taban Donatılı Destek sistemleri kullanılarak sıvılaşma riski bertaraf edilirken, hem beklenen oturmalar %90 oranında azaltılmış, hem de deprem açısından rijid sistemlere nazaran çok daha güvenli esnek ve enerji sönümleyen bir mühendislik çözümü üretilmiştir. Atlasyol, tamamı kendi ekipmanları ve proje için özel olarak üretilen gölde çalışabilen modüler deniz üstü araçları kullanarak 160.000 metretül sualtı Geo-kazık çakımını başarı ile tamamlamış, kadrolu dalgıç ekibi tarafından sualtına yerleştirilen geosentetik güçlendirme tabakalarını inşa etmiş ve yol dolgusunu tamamlamıştır.

Sedde içinden balık geçişine izin vermek ve çevre etkilerini minimize etmek için arkeolojik Kızılırmak Nehir akış noktasına iki adet çelik menfez yerleştirilmiş ve bu sayede doğanın ve canlıların bu proje yüzünden negatif etkilenmelerinin önüne geçilmiştir.

FOTO GALERİ